Hakkında

logospod

SOSYAL POLİTİKALAR CİNSİYET KİMLİĞİ VE 
CİNSEL YÖNELİM ÇALIŞMALARI DERNEĞİ (SPOD LGBTİ)

Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği LGBTİ (lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseks) bireylerin insan haklarının yanı sıra sosyal ve ekonomik haklarıyla ilgili yaşadıkları sorunlar üzerine çalışmalar yürütmek, bu alanda veriler toplamak amacıyla 2011 yılında kuruldu. Hukuk ve adalete erişim, LGBTİ’lerin siyasi temsil ve katılımı, sosyal ve ekonomik haklar ile akademik çalışmalar gibi geniş bir çalışma alanına sahip olan dernek, kuruluşundan bu yana yürüttüğü çalışmalarla Türkiye LGBTİ hakları gündeminde önemli bir etki yarattı.

Yeni anayasa yapımında LGBTİ bireylerin Türkiye Cumhuriyeti’nin eşit yurttaşları olarak tanınması için “Anayasa’da LGBTİ’lere Eşitlik” kampanyası yürüten SPoD, anayasanın içerik ve yapım süreci ile ilgili geniş bir görüş metni yayınlayan ilk LGBTİ örgütü oldu.

Eşcinsellerin adalete erişimini güçlendirmek amacıyla Türkiye’nin farklı illerinden 75 avukata çeşitli eğitimler veren SPoD, kurduğu gönüllü avukatlık ağı sayesinde LGBTİ bireylere hukuki sorunlarıyla ilgili destek ve danışmanlık hizmeti de veriyor.

SPoD, LGBTİ’lerin maruz kaldıkları hak ihlallerinin yanı sıra ruh sağlığına erişimleri konusunda da önemli çalışmalar yürütüyor. Psikolog ve psikiyatrlara “LGBTİ danışanlarla çalışma” konusunda eğitim veren dernek, gönüllü bir terapist ağı oluşturarak LGBTİ’lerin ruh sağlığına erişimi konusunda önemli bir çalışma başlattı. SPoD, trans bireylere yönelik de aylık grup terapileri düzenliyor.

Derneğin yürüttüğü bir başka önemli çalışma da LGBTİ haklarının hayata geçirilebilmesi ve eşcinselleri siyasal arenada güçlendirilmesi amacıyla başlatılan Siyaset Okulu. 2012 yılından itibaren her yıl aktivistler, siyasetçiler ve akademisyenlerin katkılarıyla LGBTİ’lere siyaset teorisi, siyasal iletişim, kampanya örgütleme, politika yapım süreçlerine katılım, sosyal haklar, yerel yönetimler, queer demokrasi, karar alma mekanizmalarına katılım yöntemleri, toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme, seçim kampanyası örgütleme ve seçim izleme çalışmaları gibi konularda eğitimlerin verildiği okul pek çok önemli gelişmeye aracılık etti.

SPoD’un yerel siyasette LGBTİ eşitliği mücadelesini yürütmek amacıyla, 2014 yerel seçimlerinde başlattığı Yerel Siyasette LGBTİ Hakları kampanyasının ardından Siyaset Okulu’nun katılımcılarından 5 kişi açık eşcinsel ve trans kimlikleriyle farklı partilerden belediye meclisi üyesi adayı gösterildi. Yine bu süreçte yerel yönetimlerin LGBTİ haklarının hayata geçirilmesindeki sorumluluklarını hatırlatmak üzere hazırladığı LGBTİ Dostu Belediyecilik Protokolü‘nü Halkların Demokrasi Partisi (HDP), Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Türkiye Komünist Partisi (TKP) ve Demokratik Sol Partisi’nden (DSP) 40 belediye başkan adayı imzaladı. İmzacılar arasında beş büyükşehir belediye başkan adayı da vardı. SPoD seçimlerin ardından İstanbul’un yanı sıra İzmir, Mersin, Adana ve Diyarbakır’da izleme çalışmalarını sürdürdü. Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği Ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği “Engelli LGBTİ” ve “Mahpus LGBTİ” çalışmalarıyla da LGBTİ hak mücadelesinde önemli bir boşluğu doldurdu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s