İki haftada 29 milletvekili adayı LGBTİ sözleşmemizi imzaladı

LGBTİ Hakları Sözleşmesi’ne Malatya’dan Edirne’ye kadar pek çok ilden ve partiden adaylar imza attı. Sözleşmeyi imzalayan 29 milletvekili adayı Mecliste LGBTİ haklarını savunmayı taahhüt etti.

meclistelgbtimza

 

Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği SPoD LGBTİ’nin, 07 Haziran’da gerçekleştirilecek genel seçimler öncesinde milletvekili adaylarının imzasına açtığı LGBTİ Hakları Sözleşmesi’nde imza sayısı 29’a ulaştı. Hem LGBTİ’lerin yaşadığı temel insan hakları ihlallerinin daha görünür olmasını sağlamak hem de kimsenin kimliği yüzünden baskı görmediği bir Türkiye hayalini gerçekleştirmek amacıyla başlatılan Mecliste LGBTİ kampanyası kapsamında imzaya sunulan sözleşmeyi ilk kez “Biz’ler Gökkuşağıyız” diyen HDP’nin İstanbul kadın milletvekili adayları imzalamıştı. Geçtiğimiz günlerde ise sözleşmeye yeni imzalar eklendi.
SPoD LGBTİ temsilcileri 28-29 Nisan tarihlerinde LGBTİ Hakları Sözleşmesi’ni siyasetçilere sunmak için Ankara’daydı. Kampanya yürütücülerinin Ankara ziyareti sırasında görüştükleri HDP Ankara Milletvekili Adayı Zelal Deniz Demir, CHP Ankara Milletvekili Adayı Aylin Nazlıaka ve CHP İzmir 2. Bölge 1.Sıradan Milletvekili Adayı Selin Sayek Böke’nin yanı sıra CHP’nin İstanbul 2. Bölge 1. Sıradan Milletvekili Adayı gösterdiği Selina Doğan da sözleşmeye imza attı.
Siyasetçilerden LGBTİ’lere destek sözü
SPoD LGBTİ, Kaos GL ve Pembe Hayat aktivistleri HDP Ankara Adayı Gülsen Ülker, CHP’nin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir adayı Doç. Dr. Selin Sayek Böke ile bu yıl adaylık için başvurmayan, CHP’nin genç yüzlerinden Bursa Milletvekili Aykan Erdemir’le de bir araya gelerek kampanya hakkında bilgi verdi. Böke seçimlerden sonra SPoD LGBTİ ile birlikte LGBTİ’lerin sosyal hakları üzerine daha yoğun çalışmalar yapacaklarını söylerken, vekil olduğu dönemde LGBTİ’lerin hak mücadelesine destek veren Aykan Erdemir de geçen dönemki deneyimlerini aktarırken LGBTİ mücadelesine destek vermeye devam edeceğini belirtti.
Malatya’dan Edirne’ye
Sözleşmeye sadece İstanbul ve Ankara’daki değil Türkiye’nin dört bir yanındaki adaylar imza attı. HDP Malatya Milletvekili adaylarından Aydın Erdoğan, Latife Ulutaş, Betül Kurnaz Kılınç, Ahmet Akar, Perihan Yücekaya ve Necdet Bali de Malatyalı LGBTİ aktivistlerin çabalarıyla sözleşmeyi imzalayarak ‎Mecliste LGBTİ haklarını savunma sözü verdi.
Edirne LGBTİ Çalışma Grubu ise, HDP Edirne milletvekili adayları Hülya Yer, Hasan Şimşek ve Sedat Zımba ile bir araya gelerek LGBTİ Hakları Sözleşmesini imzalattı. Edirne LGBTİ Çalışma Grubu’nun yanı sıra partili LGBTİ bireylerin de katılımıyla gerçekleşen toplantıda vekil adaylarından seçim sürecinde LGBTİ hakları konusunda gerekli hassasiyeti göstermeleri için söz alındı. Adaylar LGBTİ haklarının da bütün ezilenlerin hakları gibi eşit görüldüğünü, toplumun hiç bir kesiminin bir diğerinden üstün yada ayrıcalıklı olmadığını söyleyerek “eşcinsellerin ve transeksüellerin özgürlüğü toplumun bütün kesimlerinin özgürlüğü olacaktır” dedi.
Halkların Demokratik Partisi İzmir adaylarından Pınar Aydınlar, Semra Uzunok, Pınar Türk ve Ülkü Yalçınkaya ise Siyah Pembe Üçgen Derneği öncülüğünde sözleşmeyi imzaladı. Mersin LGBT 7 Renk Derneği’ni ziyaret ederek SPoD LGBTİ Hakları Sözleşmesi’ni imzalayan diğer iki aday da HDP Mersin Milletvekili adayları Çilem Öz ve Mahmut Karabulut.
“AKP ve MHP’den randevu alamadık”
Mecliste LGBTİ kampanya ekibi 29 Nisan Çarşamba günü, Ankara’da bulunan LGBTİ örgütleriyle de bir araya gelerek kampanya hakkında fikir alış verişi yaptı. Pembe Hayat Derneği’nde gerçekleştirilen etkinliğe Pembe Hayat, Kaos GL, Liseli LGBTİ, ODTÜ LGBTİ üyeleri katıldı. SPOD LGBTİ Siyasi Temsil Koordinatörü Sezen Yalçın, “Kampanya hakkında görüşmek için AKP ve MHP’den de randevu istedik, ancak alamadık” dedi. Yalçın Mayıs ayında ise İzmir’de sözleşmeyi imzalayan adaylarla bir etkinlik planladıklarını açıkladı.
Sözleşmeye şu ana kadar imza atan adayların listesi ise şöyle:
1.       Ahmet Akar HDP
2.       Aydın Erdoğan HDP
3.       Aylin Nazlıaka CHP
4.       Betül Kurnaz Kılınç HDP
5.       Çilem Öz HDP
6.       Elif Bulut HDP
7.       Elif Şahsın Sırlıoğlu HDP
8.       Enis Berberoğlu CHP
9.       Filiz Kerestecioğlu HDP
10.     Gül Yüksel CHP
11.     Gülsüm Ağaoğlu HDP
12.     Hasan Şimşek HDP
13.     Hülya İmak HDP
14.     Hülya Yer HDP
15.     İnan Güney CHP
16.     İncises Alptekin HDP
17.     Latife Ulutaş HDP
18.     Mahmut Karabulut HDP
19.     Melda Onur CHP
20.     Necdet Bali HDP
21.     Perihan Yücekaya HDP
22.     Pınar Aydınlar HDP
23.     Pınar Türk HDP
24.     Sedat Zımba HDP
25.     Selin Sayek Böke CHP
26.     Selina Doğan CHP
27.     Semra Uzunok HDP
28.     Ülkü Yalçınkaya HDP
29.     Zelal Demir HDP

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s