HDP İstanbul Adayları “Mecliste LGBTİ Haklarını Savunmaya Varız” Dedi

SPoD LGBTİ olarak, 7 Haziran Genel Seçimi öncesinde LGBTİ Hakları Sözleşmesi’ni imzaya açtık. Sözleşmenin ilk imzalacıları “Biz’ler Gökkuşağıyız” diyen HDP’nin İstanbul kadın milletvekili adayları oldu.

2

Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği SPoD (SPoD LGBTİ) olarak, 7 Haziran Genel Seçimi öncesinde LGBTİ Hakları Sözleşmesini milletvekili adaylarının imzasına açtık.

LGBTİ’lerin karar alma ve siyaset üretme süreçlerinde etkin biçimde yer almaları talebiyle Şubat ayında “Mecliste LGBTİ” kampanyası başlatmıştık. Bu kampanya kapsamında LGBTİ Hakları Sözleşmesi hazırlandı.

Seçim beyannamesinde yer alan “Biz’ler Gökkuşağıyız” bölümünden hareketle ilk olarak Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapısını çaldık ve HDP İstanbul kadın milletvekili adayları bugün LGBTİ Hakları Sözleşmesi’ni imzaladı.

“Biz’ler Gökkuşağıyız”

4

HDP İstanbul İl Binasında düzenlenen basın toplantısına SPoD LGBTİ temsilcilerinin yanısıra, İstanbul 2. Bölge milletvekili adaylarından Filiz Kerestecioğlu, Gülsüm Ağaoğlu, İnciser Alptekin, Elif Sırlıoğlu ile İstanbul 3. Bölge milletvekili adaylarından Hülya İmak ve Elif Bulut katıldı.

SPoD LGBTİ Siyasi Temsil Alan Koordinatörü Sezen Yalçın, HDP seçim beyannamesinde yer alan “Biz’ler Gökkuşağıyız” başlığının LGBTİ’ler için önemine değinirken, milletvekili adaylarına “Meclis’te LGBTİ haklarını savunmaya var mısınız?” diye sordu.

HDP 2. Bölge milletvekili adayı avukat Filiz Kerestecioğlu’nun LGBTİ Hakları Sözleşmesi’ni okumasının ardından imzalar atıldı. Tüm vekil adayları, sözleşmeyi imzalayan ilk parti olmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

Kerestecioğlu, “Biz sokağın ve oradaki mücadelenin sesini Meclis’e taşımak için aday olduk” diye konuştu.

Ağaoğlu, HDP’nin seçim beyannamesinin bir taahhüt metni değil, bir insan hakları manzumesi olduğunu söylerken, “Gökkuşağının tüm renklerine açık bir parti olarak, bu metinde yer alan talepleri hayata geçirmeyi şiar edindik” dedi.

İmak, “Biz’ler Meclis’e gittiğimizde, siz de orada olacaksınız. Biz sizin temsilciniz değil, mağdurların sesiyiz” dedi.

Bulut, Akpekin ve Sırlıoğlu ise böyle bir sözleşmeye gerek duyulmayan, herkesin hakları ve kimlikleriyle varolduğu, ayrımcılığa uğramadığı bir siyasi sürecin oluşması temennilerini dile getirerek sözleşmeyi imzaladı.

Mecliste LGBTİ haklarını savunmaya var mısınız?

SPoD LGBTİ, bu sözleşmeyle milletvekili adaylarını LGBTİ hak ve özgürlüklerinin garanti altına alınacağına dair bir siyasi tutum sergilemeye çağırıyor. LGBTİ Hakları sözleşmesini imzalayan milletvekili adaylarını süreç boyunca kamuoyuyla paylaşacak olan SPoD LGBTİ, bu adayların seçilmeleri halinde yeni yasama dönemindeki çalışmalarını da izleyerek sözleşmenin gereklerini yerine getirip getirmediklerini denetleyecek.

1

Sözleşme şöyle:

LGBTİ Hakları Sözleşmesi

Ben aşağıda imzası bulunan milletvekili adayı olarak, 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde milletvekili seçilmem halinde,

  • Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği hakları da dahil olmak üzere tüm insan haklarının korunacağına ilişkin bir siyasi tutum sergilemeyi,
  • Uluslararası insan hakları hukuku tarafından güvence altına alınmış olan LGBTİ (Lezbiyen Gey Biseksüel Trans ve İnterseks) haklarının tanınması ve bu kapsamda Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası insan hakları sözleşmelerinden kaynaklanan sorumlulukların yerine getirilmesi amacıyla TBMM’de çalışmalar yürütmeyi,
  • Seçimlerden sonra başlaması öngörülen yeni anayasa yazım sürecinin şeffaf ve katılımcı olması için çalışmayı,
  • Toplumsal yaşamın her alanında var olan cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli ayrımcılığı görmezden gelen yasaların değiştirilmesi ve LGBTİ’lerin adalete erişiminin sağlanması için mücadele yürütmeyi,
  • LGBTİ’lerin eğitim, sağlık, çalışma hayatı, barınma alanlarında dışlanma ve ayrımcılığa uğramamaları, bu alanlarda verilen hizmetlerden eşit biçimde yararlanabilmeleri için eşitlikçi sosyal politikalar geliştirmeyi,
  • Siyasi temsilde ve katılımda eşitliğin sağlanabilmesi için, mensup olduğum siyasi parti içinde LGBTİ haklarını görünür kılmayı, LGBTİ’lerin siyasetin her kademesinde açık kimlikleriyle ayrımcılığa uğramadan yer alabilmeleri için gereken adımların atılması konusunda çalışmayı,
  • Farklı siyasi partilerden LGBTİ haklarını savunan diğer milletvekilleriyle işbirliği yapmayı ve bu amaçla TBMM çatısı altında kalıcı bir yapı oluşturulması için öncülük etmeyi bu belge ile taahhüt ederim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s