AKP İktidarı LGBTİ Sınavından Sınıfta Kaldı!

SPoD LGBTİ üyeleri, iktidarda oldukları 13 yıllık süreçte AKP’li politikacıların LGBTİ hakları konusundaki düşüncelerini derledi. Bir açıklama yayınlayarak AKP’nin Yeni Türkiye Sözleşmesi 2023’te LGBTİ haklarına hiç yer vermediğine dikkat çeken kampanya ekibi, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’dan Melih Gökçek’e kadar pek çok AKP’li siyasetçinin eşcinseller hakkındaki görüşlerini kamuoyuyla paylaştı.

akparti

Yaklaşan genel seçimler öncesinde LGBTİ’lerin de karar alma ve siyaset üretme süreçlerinde etkin biçimde yer almaları amacıyla Mecliste LGBTİ kampanyası başlatan Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği SPoD LGBTİ üyeleri, AKP’nin iktidarda olduğu 13 yıllık süreçte LGBTİ hakları konusundaki düşüncelerini derledi. AKP’yi ve onun milletvekili adaylarını LGBTİ Hakları konusunda izlemeye devam edeceklerini açıklayan kampanya ekibi, bir açıklama yayınlayarak AKP’nin “Yeni Türkiye Sözleşmesi 2023” adı altında yayınladığı 100 maddelik seçim sözleşmesinde LGBTİ haklarına hiç yer vermediğine dikkat çekti.

LGBTİ bireylerin taleplerini görmezden gelen AKP’nin LGBTİ hak mücadelesine karşı da eşitlikçi olmayan ve insanlık onuruna yakışmayan bir siyaset tarzını benimsediğine işaret edilen açıklamada Sağlık Bakanı Recep Akdağ’dan Melih Gökçek’e kadar pek çok AKP’li siyasetçinin eşcinseller hakkındaki görüşlerine yer verildi.

Ankara AKP Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek “İnşallah bizim Türkiye’de gey belediye başkanı olmayacak ve olmamalı”, AKP Milletvekili Selma Aliye Kavaf “Eşcinselliğin biyolojik bir bozukluk, bir hastalık olduğuna inanıyorum”, AKP Milletvekili Burhan Kuzu “Özgürlük diye sunuluyor, ama Türkiye’de henüz bunun zemini yok”, AKP Milletvekili Türkan Dağoğlu “Kadının kadınla, erkeğin erkekle evlenmesi bir hak değil, bilakis cinsel kalıpların ters yüz edilmesini marifetmiş gibi ortaya koyan toplumsal bir bozulmanın önünü açan bir uygulamadır”, AKP Milletvekili Mehmet Ali Şahin “Samimi olarak söylüyorum, benim 22 yaşındaki kızım gelse ve dese ki kız arkadaşımla evlenmek istiyorum veya 20 yaşındaki oğlan gelse, bana dese ki erkek arkadaşımla evlenmek istiyorum, iyi yapıyorsunuz falan diyemem, kusura bakmayın. Çok üzülürüm. Çok üzüleceğim bir şeyi benim yapmamı istiyorsunuz, yapamam, açıkça söyleyeyim”, AKP Milletvekili Ahmet İyimaya “Kadının kadınla, erkeğin erkekle evlenmesini hak olarak görmüyorum. Bu bir bozulmadır. Anlaşamadığımız tek konu kalsa bile asla cinsel yönelim ifadesinin yazılmasına izin vermeyiz”, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Müslüman olan bir kültür için söylüyorum, eşcinsel bir aileye bir çocuğun teslim edilmesi o toplumun ahlak kurallarına ve inanç değerlerine terstir. Biz emaneti emin ellere teslim etmek zorundayız” demişti.

Açıklamanın tam metni şöyle:

13 Yıldır tek başına iktidar olan AKP, 7 Haziran genel seçimleri yaklaşırken “Yeni Türkiye Sözleşmesi 2023” adı altında, 100 maddelik bir seçim sözleşmesi yayınladı. Bu sözleşmede LGBTİ haklarına hiç yer verilmedi. 13 yıllık süreçte LGBTİ hakları konusunda sicili oldukça kabarık olan AKP İktidarı bu süre içinde LGBTİ hakları hareketinin tüm taleplerini görmezden geldiği gibi, LGBTİ hak mücadelesine karşı da eşitlikçi olmayan ve insanlık onuruna yakışmayan bir siyaset tarzını benimsedi. Üstelik bu siyaset tarzından hiçbir zaman rahatsızlık duymadı.

Bu sözleşmede sıkça vurgu yapılan “insanlık onuru”na saygı, 13 yıllık AKP iktidarı döneminde bir kez olsun LGBTİ hakları mücadelesine karşı gösterilmedi. LGBTİ Hareketi, 1993 yılından bu yana, yani AKP daha ortada bile yokken, başlattığı LGBTİ mücadelesinin ve taleplerinin gündeme taşındığı Onur Haftası etkinliklerini bütün zorluklara rağmen yapmaya devam ediyor. Ancak bu sözleşmede insanlık onuruna onlarca kez vurgu yapan AKP, LGBTİ hareketinin on yıllardır sürdürdüğü “insanlık onuru” mücadelesini görmezden geliyor.

7 Haziran Genel seçimlerinde LGBTİ hakları AKP iktidarı tarafından bir kez daha eşitlikçi ve insanlık onuruna yakışır bir hak mücadelesi olarak görülmedi. Mecliste LGBTİ Kampanya Ekibi olarak AKP’nin iktidarda olduğu 13 yıllık dönemde LGBTİ hakları konusundaki düşüncelerini derledik ve bu uzun süreçte bir arpa boyu yol alınmadığını bir kez daha gördük. AKP’yi ve onun milletvekili adaylarını LGBTİ hakları konusunda izlemeye devam edeceğiz.

LGBTİ HAKLARI KONUSUNDA AKP’NİN KARNESİ

 

Kim: Recep Tayyip Erdoğan

Görevi: Başbakan

Ne Zaman Söyledi: 21 Mart 2013

Ne Söylemişti:

 

Hollanda Gençlik Dairesi’nin, kötü muamele iddiasıyla Azeroğlu ailesinin oğlu Yunus’u lezbiyen bir çifte vermesi üzerine:

“Koruyucu aile sisteminde, çocukların kendi kültürlerine uygun aileye, mesela Müslümansa Müslüman bir aileye verilmesi gerekir. STK’ların olayı Hollanda hükümetine ve yargısına bırakmaması ve kendilerinin devreye girmesi gerekir. Bunu halkının çoğunluğu Müslüman olan bir kültür için söylüyorum, eşcinsel bir aileye bir çocuğun teslim edilmesi o toplumun ahlak kurallarına ve inanç değerlerine terstir. Biz emaneti emin ellere teslim etmek zorundayız. 6 yaşındaki çocuk böyle bir tercih yapamayacağına göre, bu tercihi yetkili kurum yapmalıdır. Ben Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kurdum. Bunu kurmamın neden, aile toplumsal bir kurumdur. Yunus’un biyolojik ailesine iadesi yargının elinde. Aile iki çocuklu, nasıl öbür çocukları iade edildiyse, üçüncü çocuklarının da iade edilmesini temenni ediyoruz.”

http://www.bianet.org/bianet/lgbti/145282-erdogan-escinsel-cift-ahlaka-ters

Kim: Bekir Bozdağ

Görevi: Başbakan Yardımcısı, AKP Milletvekili

Ne Zaman Söyledi: 18 Şubat 2013

Ne Söylemişti:

 

Hollanda Gençlik Dairesi, kötü muamele iddiasıyla Azeroğlu ailesinin oğlu Yunus’u lezbiyen bir çifte vermesi üzerine

 

Biyolojik ailesinden alınarak lezbiyen bir aileye verilen Yunus hakkında bir çalışma yapıldığını söyleyen Bozdağ, böyle bir durum yaşanmaması için ülkelerle görüşmelerin sürdüğünü, kimi zaman haklı nedenlerle de çocukların ailelerinden alındığını söyledi. Bozdağ, ailesinin onaylamadığı ailelere çocukların verilmesinin yanlış olduğunu ve bu konuda çalıştıklarını açıkladı.

http://www.haber7.com/avrupa/haber/991435-kucuk-yunusun-velayeti-lezbiyen-aileye-verildi

Kim: Melih Gökçek

Görevi: Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı

Ne Zaman Söyledi: 2 Nisan 2012

Ne Söylemişti:

 

Bir televizyon programında Okan Bayülgen’in, kendisine “Bizim ne zaman gey belediye başkanımız olacak?” sorusunu yöneltmesi üzerine:

“Tabii bizim kendimize göre bir yaşam tarzımız, örfümüz geleneklerimiz var. Oralar çok daha farklı bir noktada… İnşallah bizim Türkiye’de gey belediye başkanı olmayacak ve olmamalı.”

Kim: Recep Akdağ

Görevi: Sağlık Bakanı

Ne Zaman Söyledi: 09 Mart 2010

Ne Söylemişti:

 

Selma Aliye Kavaf’ın “eşcinsellik biyolojik bir bozukluktur” demeci üzerine:

 

“Eşcinsel evlilikler Türk toplumunun kabul edebileceği bir husus değil. Bunları kişisel özgürlüklere bırakmak lazım. Çocukların cinsel eğitimlerinin doğru gelişebilmesi için gerekenleri yapmalıyız. En sağlıklı ilişkin tek eşli ve kadın erkek arasındaki ilişkidir. Şu bir gerçek, Türkiye’de eşcinsellik yaşayanlarca zor bir şeydir. Ayrımcılık sebebi olabilir. Toplum hoşgörülü insaflı olmak zorunda. Eşcinsel ilişkiyi normal ilişkiden ayıran hususlar olduğu açıktır.”

http://www.milliyet.com.tr/escinsellik-kisisel-ozgurluk/guncel/haberdetay/10.03.2010/1209258/default.htm

 

Kim: Burhan Kuzu

Görevi: TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı, AKP Milletvekili

Ne Zaman Söyledi: 20 Ekim 2007

Ne Söylemişti:

 

“Bilim adamlarının metninde böyle bir hüküm yok. Mektuplarını henüz almadım, gelsin ileriki aşamada değerlendirilir. Ama bu aşamada Meclis’ten ciddi bir kabul göreceğini sanmıyorum. Özgürlük diye sunuluyor, ama Türkiye’de henüz bunun zemini yok. Komisyondan ve Genel Kurul’dan geçebilecek bir talep gibi görünmüyor. Türkiye için erken. Evvela toplumsal bir kabul görmeden Meclis bu düzenlemeyi yapamaz. Hatta Avrupa’da bile hiçbir ülkenin anayasasında bu yok. AB Anayasası çıksın, ondan sonra bakarız. ”

Kim: Dengir Mir Mehmet Fırat

Görevi: AKP Milletvekili

Ne Zaman Söyledi: 20 Ekim 2007

Ne Söylemişti:

 

“21. Yüzyılın anayasasında biraz zor, belki 22. yüzyılda olur. Biz, üçüncü kuşak haklar dediğimiz çevre gibi konulara taslakta yer verdik. Ama bu dördüncü kuşak özgürlüklere giriyor. Böyle bir özgürlüğü düşünmedik, zannetmiyorum kabul görsün. AB Anayasası da daha yok zaten. Avrupa’da da bunda bir mutabakat sağlanmadı. Toplumun bunları daha çok tartışması lazım.”

Kim: Selma Aliye Kavaf

Görevi: Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı, AKP Milletvekili

Ne Zaman Söyledi: 07 Mart 2010

Ne Söylemişti:

“Ben eşcinselliğin biyolojik bir bozukluk, bir hastalık olduğuna inanıyorum. Tedavi edilmesi gereken bir şey bence. Dolayısıyla eşcinsel evliliklere de olumlu bakmıyorum. Bakanlığımızda onlarla ilgili bir çalışma yok. Zaten bize iletilmiş bir talep de yok. Türkiye’de eşcinseller yok demiyoruz, bu vaka var.”

Hürriyet gazetesine verdiği demeç

http://www.hurriyet.com.tr/pazar/14031207.asp

 

Kim: Selma Aliye Kavaf

Görevi: Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı, AKP Milletvekili

Ne Zaman Söyledi: 23 Şubat 2010

Ne Söylemişti:

 

“Yasalarımızda eşcinsel evlilik bulunmamaktadır. Tavsiye kararı niteliğinde de olsa farklı aile formları ile ilgili hassasiyetimizi Avrupa Konseyi’ne ilettik. Konsey de bunu dikkate alarak deklarasyon metninde gerekli olan değişiklikleri yaptı”

Avrupa Konseyi Aileden Sorumlu Bakanlar Konferansı’nın Haziran 2009’da, Viyana’da yapılan toplantısında, “Farklı aile formlarında yetişen çocukların haklarına ilişkin” düzenlemeler ele alındı. Deklarasyonda yer alan “farklı aile formları” tanımının eşcinsellerin evlat edinmesinin önünü açabileceğini öngören Türkiye, Avrupa Konseyi’ne gönderdiği yazıda “Biz ülke olarak eşcinsel evliliği kabul etmediğimiz gibi eşcinsel aile ebeveynlik kurumunu da kabul etmediğimizi belirtmek isteriz” dedi.

Kim: Fatma Şahin

Görevi: Aile Bakanı, AKP Milletvekili

Ne Zaman Söyledi: 19 Ağustos 2011

Ne Söylemişti:

 

“Dünya Sağlık Örgütü bu konuda bir çalışma yapmış, Bilim dünyası bu konuyu tartışıyor. Bilim dünyası bu konuyu tartışırken Aileden Sorumlu Devlet Bakanı olarak yorum yapmayı doğru bulmuyorum. Bu ülkenin bakanı olarak her türlü ayrımcılığı reddeden ve herkesi vatandaş olarak gören ve herkesin sorununu çözmeye çalışan bir anlayışın hâkim olmasını önemsiyorum. Hatırlayacak olursanız o tartışmada Sağlık Bakanımız onların sorunu varsa yardımcı olmamız gerekir diye bir açıklama yapmıştı. Bunu konuşurken şu da önemli, bu konuyu konuşurken farklı mecralara çektiğinizde çözümsüzlüğe giden bir süreçte yaşayabiliyoruz. Sorunlarına çözüm odaklı çalışmalar yapılabilir. Ben muhafazakâr demokrat bir partinin bakanıyım, çözüm adına yapılması gereken ne varsa biz varız, aile değerlerini yok eden kavramlar üzerine de koruyucu tedbirleri almamız gerekir. Dolayısıyla bu ikisini birbirinden ayırt ederek yönetmemiz gerekir diye düşünüyorum.”

Habertürk televizyonu Balçiçek İlter’in Karşıt Görüş programında

http://www.kaosgl.org/sayfa.php?id=9477

Kim: Mehmet Ali Şahin

Görevi: Anayasa Uzlaşma Komisyonu Üyesi, AKP Milletvekili

Ne Zaman Söyledi: 18 Mayıs 2012

Ne Söylemişti:

 

Anayasa’nın temel hak ve özgürlükler bölümünün eşitlik maddesinde “cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği” ibarelerinin yer alması talebinin üstüne, CHP ve BDP’li komisyon üyeleri konunun ayrımcılık yasağı ve eşit yurttaşlık hakkıyla ilgili olduğunu tekrar tekrar vurgulamış olmalarına rağmen, bu talebi sadece “eşcinsel evliliği” olarak algılayıp aşağıdaki açıklamayı yapmıştır:

“Şimdi bu konu çok hassas bir konudur, özellikle bizim toplumumuz için çok hassas bir konudur. Bunları bizim normal karşılamamız, yani anayasa yapıcı kişiler olarak bu cinsel yönelimleri filan bizim normal karşılamamız ve onların haklarını, hukuklarını da koruyacak düzenleme yapmamız isteniyor. Bu bir nakısa değildir, yani böyle davranmak bir eksiklik değildir filan. Şimdi, burada zabıtlara geçiyor ama samimi olarak söylüyorum, benim 22 yaşındaki kızım bana gelse ve dese ki kız arkadaşımla evlenmek istiyorum veya 20 yaşındaki oğlan gelse, bana dese ki erkek arkadaşımla evlenmek istiyorum, iyi yapıyorsunuz falan diyemem, kusura bakmayın. Çok üzülürüm. Çok üzüleceğim bir şeyi benim yapmamı istiyorsunuz, yapamam, açıkça söyleyeyim. (…) O zaman nedir, bana izah edin kardeşim bunu ya. Nedir, sapıklık dediğiniz nedir? Yani şey nedir, affedersiniz, kusura bakmayın, cinsel yönelim nedir, cinsiyet kimliği nedir, bunu bana izah edin, neyi kastediyorsunuz? (…) Kardeşim yani ‘Bunları meşru göreceksiniz’ diyorsunuz. Bunlara bir farklı muamele yapmayacaksınız, bir baba olarak ‘Hayır, defol git, boğarım, öldürürüm seni’ demeyeceksiniz.”

http://anayasaizleme.org/komisyon-tutanaklari/

Kim: Ahmet İyimaya

Görevi: Anayasa Uzlaşma Komisyonu Üyesi, AKP Milletvekili

Ne Zaman Söyledi: 21 Mayıs 2013

Ne Söylemişti:

 

“Kadının kadınla, erkeğin erkekle evlenmesini hak olarak görmüyorum. Bu bir bozulmadır. Anlaşamadığımız tek konu kalsa bile asla cinsel yönelim ifadesinin yazılmasına izin vermeyiz” diyen İyimaya, bir hukukçu olarak LGBTİ’lerin insan haklarına olan sığ yaklaşımını da ortaya koymaktadır.

http://www.sabah.com.tr/gundem/2013/05/21/anayasa-komisyonu-escinselligi-tartisti

Kim: Ayhan Sefer Üstün

Görevi: Meclis İnsan Hakları Komisyonu Başkanı, AKP Milletvekili

Ne Zaman Söyledi: 18 Şubat 2013

Ne Söylemişti:

Hollanda Gençlik Dairesi, kötü muamele iddiasıyla Azeroğlu ailesinin oğlu Yunus’u lezbiyen bir çifte vermesi üzerine:

 

“Velayet kutsal bir haktır, idari bir kararla elden alınamaz. Mutlaka yargı kararı gerekir. Biz o kültürü de kınamıyoruz ama yabancı bir kültür olan eşcinsel aileye veriliyor. Çocuk haklı sebeplerden alınsa bile ailenin kültürüne en yakın kültüre verilmeli”

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/22621448.asp

Kim: Türkan Dağoğlu

Görevi: AKP Milletvekili, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanvekili ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi

Ne Zaman Söyledi: 29 Mayıs 2013

Ne Söylemişti:

 

“Sosyal düzeyde alınan tedbirler de, belli bir cinsel yönelime değil, tüm insanlığın faydasına yöneliktir. bununla birlikte, insanımıza atfettiğimiz bu önem, gerek halkımızın onaylamayacağı yaşam biçimlerine kapı aralayarak ve bir nevi özendirerek, gerekse toplumsal bozulmayı tetikleyecek uygulamaları bir demokrasi kriteri olarak öne sürerek değerlendirilemez. bu tür bir değerlendirme hakkaniyetli olmaz. Kadının kadınla, erkeğin erkekle evlenmesi bir hak değil, bilakis cinsel kalıpların ters yüz edilmesini marifetmiş gibi ortaya koyan toplumsal bir bozulmanın önünü açan bir uygulamadır. Kendimize bu konuda batıyı model olarak almamız gerektiği yönündeki iddiaları ise temelsiz buluyorum.”

TBMM’nde Binnaz Toprak’ın sunduğu LGBTİ Araştırma Komisyonu Kurulmasına dair önergeye karşı AKP’yi temsilen konuşan Dağoğlu’nun konuşmasından alınmıştır. AKP bu önergenin geçmesine engel olmuştur. http://onedio.com/haber/-escinsel-haklarini-konusmak-ahlaksizliktir–115961

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s