CHP’li Kadınlardan LGBTİ’lere Destek Sözü

Yaklaşan genel seçimler öncesinde SPoD LGBTİ’yi ziyaret eden CHP’li kadınlar LGBTİ hak mücadelesine destek verdiklerini ve kadın kolları olarak ellerinden geleni yapacaklarını söylediler.

chp_ziyaret2

CHP Beşiktaş Kadın Kolları, yaklaşan genel seçimler öncesinde LGBTİ’lerin de karar alma ve siyaset üretme süreçlerinde etkin biçimde yer almaları amacıyla Mecliste LGBTİ kampanyası başlatan Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği SPoD LGBTİ’yi ziyaret etti. Aralarında Beşiktaş Belediyesi Meclis Üyesi Sedef Çakmak’ın da bulunduğu kadınlar, SPoD tarafından yürütülen çalışmalar ve Mecliste LGBTİ Kampanyası hakkında dernek çalışanlarından bilgi aldılar.

Hukuk, sağlık gibi alanlarda çalışanların LGBTİ’lere karşı olan ön yargılarından bahseden SPoD LGBTİ Siyasi Temsil Koordinatörü Sezen Yalçın, 2011 yılından bu yana LGBTİ’lerin hak ihlalleri üzerine çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Eşit yurttaşlar olarak tanınmayan, yaşama, çalışma, barınma, sağlık ve eğitim gibi en temel hakları yok sayılan LGBTİ’lerin yıllardır süren hak, eşitlik ve özgürlük mücadelesini siyasi temsil ve katılım yoluyla güçlendirmeyi hedeflediklerini belirten Yalçın, siyasi savunuculuğun hak mücadelelerinin hayata geçirilmesi bakımından önemine vurgu yaptı. Yalçın, bütün partilere aynı mesafede olduklarını kampanyanın partilerden bağımsız bir şekilde yürütüleceğini söyledi.

CHP Kadın Kollarına eşlik eden ve 10 yıldır LGBTİ hak mücadelesinin içinde yer alan Sedef Çakmak ise, kimliğini saklamadan siyasette yer almanın ne kadar güçlendirici olduğunu dile getirdi. Çakmak “LGBTİ olma halinin, saklanması, ayıplanması, tedavi edilmesi ve yok edilmesi gereken bir durum olmadığını her karar alıcının algılaması gerekir. LGBTİlere yönelik yasalar ve toplumda yer alan olumsuzluk halini giderebilmemiz için açık LGBTİ kimliklerimizle daha aktif bir şekilde siyasete katılmalıyız” dedi.

CHP’li kadınlar ise sahada edindikleri deneyimlerden bahsederek LGBTİ hak mücadelesine destek verdiklerini ve kadın kolları olarak ellerinden geleni yapacaklarını söylediler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s