Adaylar belirlendi şimdi sıra siyasetin belirlenmesinde!

Yaklaşan genel seçimler öncesinde LGBTİ’lerin de karar alma ve siyaset üretme süreçlerinde etkin biçime yer almaları için Mecliste LGBTİ kampanyasını başlattığımız günden bugüne görüştüğümüz siyasi partilere LGBTİ’lerin siyasete katılımının desteklemeleri talebimizi ilettik ve bu kapsamda partilerin aday belirleme süreçlerini izleyeceğimizi de duyurduk.

Bu süreçte LGBTİ aktivistleri farklı siyasi partilerden aday adayı olduklarını ilan ettiler. HDP’den Barış Sulu, Pelin Kalkan, İpek Kırancı, Gamze Yıldırım, CHP’den Niler Albayrak, Anadolu Partisi’nden ise Deva Elena Özenen açık eşcinsel ve trans kimlikleriyle seçim yarışında olduklarını duyurdular.

CHP İstanbul 3. bölgeden ön seçime giren Niler Albayrak 3007 oyla 126 aday adayı arasından 83. olarak bu kısa süre içerisinde başarılı bir sonuca ulaşmış olsa da milletvekili adayı olabilmesi için yeterli oyu alamamıştır.

Bu isimler arasından Barış Sulu HDP Eskişehir 6. sıra, Deva Elena Özenen Anadolu Partisi İzmir 2. bölge 5. sıradan milletvekili adayı gösterildi.

Siyasi partilerin aday belirleme süreçlerinin daha katılımcı ve şeffaf yürütülmesinin demokrasinin bir gereği olduğunu düşünüyoruz, bununla birlikte aday gösterilen LGBTİ hakları aktivistlerini kutluyor, adaylıklarının LGBTİ’lerin siyasette görünürlüğü yönünde çok önemli bir adım olduğuna inanıyoruz.

Mecliste LGBTİ kampanyası kapsamında milletvekili adaylarını, siyasi partileri ve parti liderlerini, LGBTİ hakları alanında siyasetlerinin belirlenmesinde bizimle birlikte çalışmaya davet ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s